![]() |
Bilde av Marit Skaanes, som bidrar som frivillig under vaksineringen |
Med bistand fra frivillige vil vaksineringen kunne gå så smidig og effektivt som mulig.
Lars og Marit bidrar
Lars Høiseth og Marit Skaanes har allerede vært med som frivillige i Melhus bedehus i noen uker. De vasker overflater, tar imot alle som skal vaksineres, rydder og er også sjåfører de gangene det trengs.
- Jeg er pensjonist og har god tid, så jeg meldte meg. Jeg synes det er veldig greit å hjelpe til, sier Lars Høiseth.
Marit Skaanes er like entusiastisk.
- Jeg synes det er viktig å bidra. Det er kjempetrivelig å være med. Det er sosialt, som også er koselig i disse dager.
Behov for flere
Vi har allerede nå behov for noen flere frivillige. Dette behovet vil øke enda mer i ukene og månedene fremover, når massevaksineringen setter i gang. Det er foreløpig skissert at det vil skje rundt månedsskiftet april-mai.
Eksempler på oppgaver vi trenger frivillig hjelp til:
- Trafikk- og parkeringsvakter
- Overflatevasking av vaksinelokalet
- Ta imot innbyggerne, sørge for god avstand, bistå dem som trenger hjelp
- Andre praktiske oppgaver
- Transport av innbyggere som må skysses til Melhus for vaksinering
Slik kan du melde deg som frivillig:
Du kan melde deg som frivillig via appen Nyby. Det kan du gjøre på to måter:
- Meld deg som frivillig direkte via denne lenken på nyby.no
- Via appen «Nyby» (lastes ned i AppStore eller GooglePlay)
Slik melder du deg som frivillig via appen:
- Last ned appen «Nyby»
- Følg trinnene og registrer deg med navn og e-post
- Skriv inn Melhus som distrikt
- Gå inn på Grupper og søk på "Koronavaksinering i Melhus kommune"
- Spør om å få bli medlem i gruppen, og du blir meldt inn
- Da vil du få varsel når vi legger ut oppdrag for frivillige, og du kan svare om du har mulighet til å bistå. Vi tar nærmere kontakt med deg for å avtale det praktiske
Hvis du ikke har mulighet til å gjøre dette via nett eller app, kan du også ta kontakt med oss på telefon 902 44 833 eller på e-post: vaksine@melhus.kommune.no.
![]() |
Bilde av vår kommunefarmasøyt Marianne Thoresen, mens hun trekker opp vaksine |
Smittevern under vaksinering
Det er veldig viktig at smittevernet følges nøye under vaksineringen, slik at vi begrenser muligheten for smitte. Frivillige får en viktig rolle med å følge opp dette:
- Alle må holde minst to meters avstand til andre
- Vi sørger for tilgjengelig håndsprit slik at det er lett å rengjøre hendene
- Vi ber om at alle bruker munnbind i vaksinelokalene
- Unngå kødannelser
- Det er viktig at alle med symptomer, forkjølelse eller sykdomsfølelse ikke møter opp. Dette gjelder de som skal vaksineres, ansatte og frivillige
Vår vaksineside: www.melhus.kommune.no/vaksine