Møt våre ansatte: Anniken Lund Oldernes, barnevernleder

Anniken Lund Oldernes, barnevernsleder i Melhus og Skaun. Foto: Melhus kommune / Vanja Gjelstenli

– Det beste med jobben er å være med på å kunne tilrettelegge for at vi utgjør en forskjell for barn, unge og deres familier. Det å kunne komme inn tidlig og gi støtte og hjelp til noen i en sårbar situasjon.

Anniken Lund Oldernes (51), jobber som barnevernleder for Melhus og Skaun kommuner. Arbeidsdagene hennes er variert, men i hovedsak handler den om å sikre barn og unge omsorg, beskyttelse og trygge oppvekstsvilkår.

Kan du fortelle hva du jobber med i Melhus kommune?

- Jeg er så heldig å få være barnevernsleder for Melhus og Skaun kommuner. Jeg visste tidlig at jeg ønsket å jobbe med barn og unge. Derfor tok jeg sosionomutdanning og har etter bachelorutdanningen jobbet mange år i barnevernstjenesten og i barnevernsvakta. I tillegg har jeg master i ledelse og organisasjon.

- Å bli leder var aldri noe jeg hadde som mål, men da muligheten kom opplevdes det som riktig å kunne bidra innenfor barnevern på ledernivå, særlig viktigheten av å følge opp ansatte, sikre det faglige grunnlaget og jobbe både med faget, administrasjon og personal. Ikke minst sikre daglig drift og utvikling av tjenesten. Jeg har nå vært leder i 7 år, hvor 1,5 år har vært i Melhus og Skaun.

Kan du beskrive hvordan en vanlig dag på jobb ser ut for deg?

- Barnevernstjenestens hovedansvar er å sikre barn og unge omsorg, beskyttelse og trygge oppvekstsvilkår. På overordnet nivå må jeg strukturere og følge opp at tjenesten ivaretar sitt mandat og sikrer kvalitet i tjenestetilbudet.

- Min dag består av mye planlegging og møtevirksomhet, økonomirapportering, personaloppfølging og deltakelse i faglige møter og møter med andre tjenester, BUF-etat og kommuneledelse. Det er en veldig variert, utfordrende og spennende hverdag med et godt arbeidsmiljø. Jeg har mange dyktige og engasjerte kollegaer som strekker seg langt for familiene vi er i kontakt med.

- Barnevern står ofte i emosjonelt krevende arbeid så det er viktig for meg å sikre at ansatte får tilstrekkelig og tilpasset oppfølging, samt at de opplever trygghet og sikkerhet på jobb.

Hvis du kunne lære deg hvilken som helst ferdighet over natta, hva ville det være, og hvorfor?

- Da skulle jeg ønske at jeg hadde ro til å utvikle håndarbeidsferdigheter som å strikke for eksempel. Nå finner jeg ro ved å trene og særlig turer i fjellet.

Sist oppdatert